Graphics world grafika, windows seven, wallpapery

Windows Vienna

Nástupca operačného systému Windows Vista má momentálne kódové meno Windows Seven, pôvodne Vienna alebo Blackcomb. Microsoft pôvodne vravel, že Vista bude posledným veľkým systémom a že sa už len bude aktualizovať a vylepšovať. Ale keďže Vista nepriniesla žiadny obrovský úspech, začal sa v laboratóriách Microsoftu kuť nový operačný systém windows Seven. Microsoft sľubuje, že zmeny budú naozaj veľké. Na moje prekvapenie som sa dopočul, že zmena má byť minimálne taká ako tomu bolo pri windows 95, takže riadny krok vpred. Poďme sa teda spoločne pozrieť na tie zmeny, čo WinSeven prinesie.

Prehľad nového vo windows Seven

Live DVD Windows Seven má existovať aj v distibúcii Live, čo je známe z Linuxu. Jednoducho nabootujete operačný systém a spustíte bez toho, aby ste ho museli inštalovať. Je to prevzaté z Linuxu ale raz to muselo prísť.

Vzhľad O tom si povieme niečo viac, pretože tam nastane hlavná a významná zmena. Vo windows Seven si budete môcť sťahovať témy z internetu a používať ich vo svojom systéme bez toho, aby ich musel Microsoft podpísať. Doteraz sa to riešilo rôznymi programami, ktoré túto ochranu ničili a prepisovali systémové data. Toho by sme sa mali vo Windows Seven striasť.

Čo sa týka výberu vzhľadu, dopočul som sa, že systém bude obsahovať zopár vzhľadov a pri inštalácii si budete môcť vybrať.

Ďalej, čo sa týka vzhľadu, ja osobne dúfam, že systém bude obsahovať aj také schopnosti, ktoré doteraz dopĺňal program Xneat. Musíme len dúfať.

Takisto som videl viacero obrázkov, ktoré hovoria niečo o 3D-systéme. Zatiaľ ešte presne neviem, čo tie obrázky znamenajú a čo presne sa bude dať pomocou 3D systému robiť, ale pokúsim sa čo najskôr zohnať o tom informácie.

Takisto WinSeven už nebude obsahovať niečo také, ako je 16-bitová farebná hĺbka. Vybrať si budete môcť 32-bitovú alebo 64-bitovú farebnú hĺbku.

 

Podpora viacjadrových procesorov Viacjadrové procesory sú najnovšia a dosť populárna technológia a ani Vista nemá plnú podporu procesorov s viacerými jadrami. Windows Seven by to mala napraviť a mala by naplno a bezchybne podporovať tieto procesory. Ako Microsoft vyhlásil, už o pár rokov tu budú mimoriadne silné počítače a pre Micorsoft bude výzvou vytvoriť systém, ktorý si s nimi poradí. Vyzerá to tak, že svoje slovo splní.

Kedy výde? Windows Seven majú vyjsť roku 2009, je však zrejmé, že až v roku 2010, čo je zároveň aj viac pravdepodobné. Každopádne na tejto stránke sa postaráme o to, aby ste mali vždy čerstvé informácie a keď systém víde, aby ste boli hneď informovaní o tom, čo dokáže a čo do doňho ešte treba doinštalovať.

Chybové hlášky a čísla Chyby, ktoré ste doteraz poznali pod označením napr. error 404, error 6298, by mali byť vždy nahradené krátkou informáciou o probléme.

Lepšie aktualizácie Aktualizácie vo Windows Seven by mali byť oveľa schopnejšie. Mali by vyhľadať všetky ovládače a aktualizácie, stiahnuť ich a nainštalovať bez nutnosti reštartovania počítača a dlhého čakania stráveného pri konfigurácii aktualizácií.

Zálohovanie Zálohovanie by malo byť oveľa schopnejšie, s viacerými možnosťami, aby si užívateľ mohol sám dokonale prispôsobiť, ako chce svoje data zálohovať.

 

Internet Explorer By sa mal dočakť niekoľkých zmien. napr. kontrola pravopisu, tlačítko na obnovu zavretého panelu, obnova naposledy otvorených panelov. Do exploreru by mal byť integrovaný manažér sťahovania

Bezpečnosť Ak je reč o internete, mali by sme si povedať aj niečo o bezpečnosti.  Windows Seven by mali obsahovať kvalitný antivírusový systém a rodičovskú kontrolu, ktorá bude umožňovať nastaviť deťom čas strávený za počítačom a na internete. 

 
Design by Lukáš Banič poptopwall@azet.sk