Graphics world grafika, windows seven, wallpapery

Windows

Windows je dnes najpoužívanejší operačný systém, ktorý dnes nájdete na viac ako 95% počítačoch.  Požívajú ho firmy, grafici, všedný ľudia, skoro všetci.  Windows vznikol ako grafická nadstavba MS DOSU a prvá verzia vyzerala asi takto:Nepekná a jednoduchá verzia vtedy nebola veľmi populárna a vlastne v tých dobách boli počítače niečo, čo nemal každý. Tento windows vyšiel asi v roku 1985, čo už je pekných pár rokov dozadu.  Nasledujúce roky vychádzali ďalšie verzie windowsu, ktoré však boli skoro také isté a neponúkali užívateľovi nič viac ako starý MS DOS.  


Až verzia Windows 3.0 ponúkla niečo viac.  Prichádzajú ikony, 16-bitové prostredie, mnohé aplikácie a celkové zlepšenie systému.  Vyzerali asi takto:V roku 1992 vyšla ďalšia verzia, nazývaná Windows 3.1, v ktorej ste už mohli pracovať s  Adobe Photoshopom a ďalšími mnohými programami, ktoré sa v tej dobe zrovna vyvýjali. 
Táto verzia sa dobre predávala a Microsoft si poriadne nabalil peňaženky, len tak medzi rečou. 

Krátko nato vychádza Windows 3.11 for Workgroups, ktoré obsahovalo prvé mailové schránky, zdielanie súborov a ďalších pár vylešení. 


V roku 1993 vyšli dva operačné systémy Windows NT 3.1 a Windows NT 3.5.  Boli to tiež prvé 32-bitové systémy.  Podporovali viac procesorov a tiež pribudol súborový systém NTFS.  Vyzerali asi takto:

V roku 1995 nastal vo windowsoch veľký prelom.  Prichádza nové grafické prostredie, ktoré umožňovalo mať pracovnú plochu, jednuchšie ovládanie, podpora FAT32. 
Spolu so systémom Windows 95 prichádza aj DirectX, slúžiaci na spúšťanie mnohých hier  a tým sa pomaly dostávame bližšie a bližšie k dnešnej dobe.  Samozrejme, hry v roku 1995 neboli žadna sláva.  Samotný systém mnohý poznáte, ak nie, vyzerá asi takto:Roku 1996 preniesol Microsoft  nové grafické prostredie aj do NT, ktoré sa nazývalo Windows NT 4.0.  Tento systém si našiel obľubu  najmä v podnikoch. 

V roku 1998 prichádza hádam každému známy systém Windows 98, o ktorom by sa dalo povedať, že je to akýsi update pre Win95.  Tento systém už obsahoval internet explorer 4.0, a takisto pribudla podpora DVD-mechaník, čím sa tento windows stáva použiteľným ešte aj dnes.  Prostredie je známe hádam  pre každého:
 V roku 1999 prichádza vylešpšený Windows 98 SE (second edition), ktorá updatovala explorer na verziu 5.0 a pridáva do systému DirectX 6.1  Je celkom možné, že tento systém ešte nájdete na nejednom počítači. 

Windows ME (milenium edition) vydáva Microsoft do nového tisícročia.  K systému bol začlenený Windows Media Player 7 a Movie maker.  Systém bol však hodnotený ako pomerne nestabilný. 

Len pár mesiacov na to vychádza Windows 2000, ktorý prináša radu vylepšení najmä pre hardware, podpora USB, infraport atd.  Tento operačný systém bol hodnotený veľmi dobre a nájdete na množstve počítačov.  Preslávil sa stabilitou, výkonom, možnosťami atd. 


Windows XP
Vyšiel v roku 2001 a aj dnes, je to stále najpoužívanejší windows.  Stabilný, ľahko ovládateľný, s pekným prostredím.  Aplikácie, programy, hry, veľa z nich je určených jedine pre tento operačný systém, z ktorého je dnes už veterán. 


Windows Vista
Ako nástupník windowsu XP mal byť dlhoočakávaný Windows Longhorn.  Avšak kvôli častému meneniu samotného jadra nového operačného systému Microsoftu trvalo niekoľko rokov, kým systém vytvoril a premenoval ho na Windows Vista.  Windows Vista prináša radu vylepšení najmä v grafike(plynulé prechody, zaoblené rohy, priehľadné aero, tiene pod oknami), ale aj mnohé ďalšie vylepšenia, ľahšie vyhľadávanie, vista sidebar, bezpečnejšie používanie.  Pre užívateľov Vista Ultimate tiež čaká Vista Dream scene (sledovanie videí na ploche), Flip3D (zobrazenie okien v 3D priestore atd.  Viac sa dočítate
TU!

Vista však obsahuje aj kopu nevýhod, nekompatibilita s hardware, otravné potvrzovanie všetkých činností, lámanie hlavy nad drahými a drahšími verziami atd. 

Microsoft vyhlásil, že nástupník XP bude posledným veľkým Windovsom a bude sa už len postupne updatovať a vylepšovať.  Pravidelní návštevníci našej stránky však už dávno vedia, že to zďaleka nieje pravda a že v laboratóriach Microsoftu sa kuje nový operačný systém, v ktorom zmeny budú také veľké, aké boli medzi Win3.11 a Win95.  Ja osobne očakávam, že tam bude apoň polovica z toho, čo som čakal už vo Viste a nedočkal som sa.  Dúfam, že ma Microsoft nesklame.  Viac o Windows Seven, alebo Vienna alebo Blackcomb, sa dočítate rovno na graphics worde TU!


 
Design by Lukáš Banič poptopwall@azet.sk