Graphics world grafika, windows seven, wallpapery

Nebezpečný systém Ubuntu v notebookoch

Distribúcia Ubuntu používa nastavenie a prístup k diskom, ktoré pri aktivovaní šetriaceho módu pre notebooky u viacerých značiek notebookových pevných diskov výrazne znižujú ich životnosť.

Na problém upozornili prví užívatelia Ubuntu už pred viac ako rokom, k širšej debate prišlo aktuálne po vydaní verzie 7.10, kde správanie stále nie je opravené.

Dôvodom problémov je uvedenie pevného disku notebookov do najagresívnejšieho módu šetrenia spotreby príkazom "hdparm -B 1". U viacerých pevných diskov ale v Ubuntu tento režim spôsobuje minimálne cyklus odparkovania hlavičiek pevného disku podľa skúseností užívateľov priemerne aj trikrát za minútu a nie je vhodný na bežné používanie.

Keďže udávaná životnosť notebookových diskov v počte takýchto cyklov sa pohybuje typicky na úrovni pol milióna až milión, už po len 4 166 hodinách prevádzky respektíve približne 300 dňoch 14-hodinovej prevádzky je životnosť prekročená.

Na notebookoch sa agresívny mód aktivuje len pri nastavení notebookového režimu optimalizujúceho OS pre notebooky. Tento režim nie je štandardne aktivovaný ani v Ubuntu 7.10, viacero užívateľov notebookov ho ale využíva.

Viacero riešení pre užívateľov, ktorí chcú používať optimalizovaný mód pre notebooky, ponúka toto fórum.

 
Design by Lukáš Banič poptopwall@azet.sk