Graphics world grafika, windows seven, wallpapery

Najznámejšie formáty obrázkov

Koľkokrát sa Vám stalo, že ste uložili nejaký obrázok, a potom ste zistili, že už nie je taký ako predtým.  Medzi najznámejšie chyby patrí strata kvality, strata farby.  Každý formát má iné vlastnosti a keď často s obrázkami pracujete, mali by ste o nich niečo vedieť.  Pripravili sme pre Vás zoznam niekoľkých najznámejších formátov s popisom a ďalší zoznam už menej známych bez popisu. 

       

JPEG - Patrí medzi najznámejšie formáty, ktorý sa používa najmä pri fotografiách.  Pri ukladaní sa mierne kazí kvalita, pretože vždy zmizne zopár obrázkových dát.  Po jedinom uložení však ľudské oko nedokáže stratu klality zaznamenať.  Môžete si to odskúšať, ak otvoríte obrázok v nejakom grafickom editore.  Niekoľko krát po sebe obrázok uložte a uvidíte, že stratí kvalitu. 
Priehľadnosť - Nie

BMP - s týmto formátom sa môžete často stretnúť pri dátach hier a systémov.  (napr. hra ZUMA DELUXE, alebo systémové dáta Desktop sidebar) Samotné bootmenu vo windows (logo microsoftu pri štarte počítača) alebo menu, kde si vyberáte užívateľské kontá je uložené v bmp.  Ďalej sa využíva pri fotení obrazovky s print screenom.  Ak nevyberiete formát, bude obrázok uložený v bmp.  Bmp sa dnes už zkoro nepoužíva kvôli veľkej strate kvality.  Kvalita je taká zlá, že by sa oplatilo zahrešiť.
Priehľadnosť: NIE

GIF -   Často využívaný formát, s ktorým sa stretnete najmä na internete.  Ide o reklamné bannery, pohyblivé obrázky, tlačítka a pod.  S gifom sa stretnete aj v mobiloch (animácie).  Gif je hojne používaný formát, ktorý však v poslednej dobe nahrádza formát png.  Pri gif môžete ľubovoľnú farbu označiť ako priehľadnú.  To sa využíva najmä pri logách a podobne.  Formát však podporuje iba 256 farieb.  Existuje možnosť na zachovanie farieb, avšak obrázok následne hojne stráca na kvalite. 
Priehľadnosť: Áno (ale iba jedna farba)
Ďalšie vlastnosti: Možnosť animácií

PNG - Narozdiel od gifu ide o kvalitnejší formát, ktorý podporuje viacero farieb a možnosť priehľadnosti je úžasná, čo možno oceníte napr. pri tvorení tém do mobilu.  Jpeg bude navždy iba štvorec alebo obdĺžnik.  V png pomocou priehľadnosti môžete vytvoriť obrázok tvaru trojuholníka, kružnice, lichobežníka atď. Ak ste niekedy slúšali vytvoriť skin do Desktop sidebar, vlastnosti png Vám môžu byť nápomocné pri vytvorení dobrých okrúhlych hodín.
Priehľadnosť : Áno 

MNG - Vznikol ako nadstavba na png.  Obsahuje tie isté funkcie ako štandardný png, ibaže je obohatený o možnosť animácie ako je tomu v gife.  Editor zoženiete len veľmi ťažko a máloktorý prehliadač obrázkov Vám mng načíta.  Ako som sa dopočul, tento formát postupne vystriedava formát APNG
Priehľadnosť=Áno
Animácie: Áno

Tiff - Ide o jeden z najkvalitnejších formátov.  Je bezztratový, no veľmi veľký.  Využívajú ho najmä tí náročnejší, ktorí trvajú na zachovaní kvalite obrázku do najmänších podrobností.  Pretože je formát veľmi veľký, začínajú ho využívať výrobcovia fotoaparátov.  Človek je potom nútený kupovať si veľké pamäťové karty.  Súbor .tiff však na internete nemôžete prezentovať, pretože internetové prehliadače ho nedokážu načítať. 
Poznámka: Ak máte profesionálnu fotografiu a idete ju vytlačiť, súbor .tiff je dobrý výber.  Kvalita zostane 100% zachovaná. 

RAW -  Bezztratový formát podobne ako Tiff, avšak oveľa menší.  Tiež sa s ním môžete stretnúť pri niektorých fotoaparátoch. 

ĎALŠIE FORMÁRTY:

SWF
JPC
JP2
JPX
JB2
SWC
WBMP
XBMP

Myslíte si o formátoch niečo iné? Zistili ste, že tu nejaký chýba?
Máte otázky? Pokojne píšte na poptopwall@azet.sk

 
Design by Lukáš Banič poptopwall@azet.sk