Graphics world grafika, windows seven, wallpapery

MAC OS X Leopard. Modrá obrazovka smrti

Problémy s inštaláciou

Včerajší príchod operačného systému Mac OS X 10.5 Leopard ale sprevádzali aj vážne problémy.

Zatiaľ neznáma časť užívateľov nedokázala štandardným spôsobom upgradovať na novú verziu. Inštalácia sa po jednom z potrebných reštartov zastavila na úvodnej obrazovke Mac OS X a po viacero hodín nepokračovala ďalej.

Keďže táto obrazovka je modrej farby, viacero užívateľov prirovnalo problém k BSoD, známej "modrej obrazovke smrti" z Windows.

Viacero desiatok užívateľov sa na problém sťažovalo už krátko po oficiálnej dostupnosti Leopardu v tomto fóre na stránkach Apple. Mac OS X zostal zaseknutý viacero hodín, po ktorých museli užívatelia počítač manuálne reštartovať. Niektorí čakali viac ako štyri hodiny, jeden uvádza šesť a pol hodiny.

Podľa príspevkov užívateľov prakticky všetkým, ktorí následne odskúšali možnosť "Archivovať a inštalovať", sa Leoparda podarilo nainštalovať. Táto možnosť ale vyžaduje viac miesta na disku a nemusí zachovať korektne všetky nastavenia aplikácií. Vo viacerých prípadoch po inštalácii nefungovala korektne aplikácia Mail.

Vždy je samozrejme možné uskutočniť čistú inštaláciu, je si ale potrebné zazálohovať dáta a užívatelia prídu o nastavenia aplikácií.

Viacero užívateľov informuje, že upgrade prebehne, ak predtým manuálnym spôsobom cez terminál odstránia súbory patriace inštalovanému nástroju Application Enhancer. Nie je známe, či všetci z užívateľov majúcich problém s upgradom mali inštalovanú túto aplikáciu. Podľa niektorých takéto problémy spôsobuje napríklad aj Divx Application Support.

Mac OS X namiesto Windows alebo Linuxu?

Či nová verzia s novými funkciami je od Mac OS X 10.4 natoľko lepšia, že môže prispieť k zlepšeniu podľa dostupných informácií veľmi nízkej penetrácie počítačov Apple a Mac OS X na Slovensku, ukážu až prvé reálne testy Mac OS X 10.5 a reálne údaje predajnosti.

Viacero noviniek Mac OS X 10.5 Leopard nepochybne zvýšilo ergonómiu systému, ako je na tom Leopard pri praktickej dlhodobej práci v porovnaní s inými operačnými systémami ale môže ukázať len reálny test.

 
Design by Lukáš Banič poptopwall@azet.sk