Graphics world grafika, windows seven, wallpapery

Mac Os X Leopard

Včera proběhla v Praze prezentace nového operačního systému pro Macy, který nese pořadové číslo 10.5 a kódové označení Leopard.

Systém vypadá opravdu velmi pěkně a využití nových funkcí jako je třeba coverflow (zatím se neví, jak se bude jmenovat v české lokalizaci), prezentace v rámci iChatu nebo  automatické zálohování pomocí Time Machine se zdá být opravdu jednoduché, přínosné a intuitivní.

Osobně mne nejvíce zaujala právě posledně jmenovaná funkce, která defakto nabízí nejen zálohování, ale i určité verzování dokumentů, a to vše ve  velmi pěkném grafickém rozhraní, jak už je u Maců zvykem.

Celkem tato verze OS přináší přes 300 novinek a nemá moc smysl je tu všechny vyjmenovávat. Pro zájemce o bližší seznámení doporučuji shlédnout představení těch stěžejních v anglické online prezentaci nebo návštěvu některého ze seminářů v reprezentačních prodejnách (jsou přístupné zdarma, termíny naleznete níže).

Nicméně nic není bez chyby, a tak i na Leopardovi se dá najít několik drobností, které by mohli někomu vadit. Například  grafické efekty včetně zrcadlení pod coverflow nelze vypnout, což může být rušivé, a to nejen při přehrávání filmů.

České uživatele bude určitě zajímat lokalizace. Ta by měla být dostupná již během listopadu a bude distribuována zdarma online pomocí nabídky stažení z aktualizačního serveru.

Na závěr ještě slíbené termíny, na kterých můžete Leoparda shlédnout na vlastní oči a třeba si ho hned i vyzkoušet:

 • 13. 11. - Mac OS X Leopard základy - 17.00, iStyle, Revoluční 3, Praha 1
 • 27. 11. - Mac OS X Leopard základy - 17.00, iStyle
   
 • 15.11. - Základy správy systému Mac OS X Leopard - 18.00, Kinetik, Nádražní 23, Praha 5
 • 20.11. - Představení novinek v Mac OS X Leopard - 18.00, Kinetik
 •  

Novinky v Leopardovi

Leopard je nabitý více než 300 novými funkcemi a vylepšeními. Přináší zbrusu nové pojetí plochy s funkcí sady, což je nový způsob snadného přístupu k souborům z doku, přepracovaný Finder, který umožňuje uživatelům jednoduše procházet a sdílet soubory mezi několika počítači Mac, nebo Quick Look, což je nový způsob okamžitého zobrazení náhledu obsahu dokumentů bez otevírání původní aplikace. Mezi další inovace patří Spaces, intuitivní funkce pro vytváření skupin aplikací a pohotové přepínání mezi nimi, a Time Machine, bezproblémové řešení automatického zálohování celého počítače Mac.

"Leopard, šestá zásadní verze systému Mac OS X, je nejlepší upgrade, jaký jsme kdy vydali," vyjádřil se Steve Jobs, generální ředitel společnosti Apple. "Navíc každý zákazník dostane za pouhých 3 610 Kč verzi Ultimate nabitou všemi inovativními funkcemi."

Nový desktop s vylepšeným dokem Nové pracovní prostředí systému Leopard obsahuje přepracovaný 3D dok s funkcí sady, která umožňuje uspořádat soubory pro rychlý a snadný přístup jediným klepnutím. Webové stránky, e-maily a stažené soubory Leopard automaticky umísťuje do sady Download, což pomáhá udržovat pořádek na pracovní ploše. Obsah této i dalších sad mohou uživatelé přímo z doku snadno rozbalit do elegantního oblouku. Uživatelé mohou také vytvářet své vlastní sady pro rychlý přístup ke složkám, dokumentům a aplikacím. Atraktivní nový vzhled systému Leopard se projeví ve všech aplikacích. Každé nové okno na ploše má konzistentní vzhled a aktivní okna zvýrazní hlubší stíny, které je obklopují.

Aktualizovaný Finder obsahuje funkci Cover Flow a nový boční panel s podstatně zjednodušenými možnostmi vyhledávání, procházení a kopírování obsahu z jakéhokoli počítače PC nebo Mac v místní síti. Obsah jakéhokoli počítače v místní síti lze nyní prohledávat pomocí programu Spotlight, procházet pomocí funkce Cover Flow a kopírovat přes síť jednoduchým přetažením myší. Členové služby .Mac mohou pomocí nové funkce Back to my Mac procházet a přistupovat k souborům ve svém počítači Mac po internetu.

Quick Look je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak se uživatelé mohou podívat do svých dokumentů, aniž by je museli otevírat nebo aniž by dokonce museli mít aplikaci, ve které byly vytvořeny. Pomocí funkce Quick Look se ve Finderu okamžitě zobrazí ve vysokém rozlišení obsah prakticky jakéhokoliv dokumentu (včetně multimediálních).

Funkce Spaces nabízí uživatelům praktický nový způsob, jak si uspořádat práci. Umožňuje vytvářet přizpůsobené plochy, v nichž jsou pouze ty aplikace a dokumenty, které potřebují pro jednotlivé projekty. Mezi jednotlivými plochami pak lze rychle přepínat myší nebo klávesnicí.

Time MachineTime Machine umožňuje snadno zálohovat veškerá data v počítači, dohledávat ztracené soubory i obnovit celou instalaci počítače Mac. Po naprosto jednoduchém nastavení Time Machine automaticky udržuje na dalším pevném disku aktuální kopie všech souborů v počítači. Pokud dojde ke ztrátě souboru, mohou si uživatelé vyhledat ztracené soubory, aplikace, fotografie a další digitální média na časové ose a okamžitě je obnovit. Bude-li to někdy třeba, může Leopard také snadno obnovit celý systém ze záloh programu Time Machine na externím disku.

Systém Leopard přináší také vylepšenou aplikaci Mail s více než 30 šablonami zpráv, které vypadají skvěle v počítačích Windows PC i Mac, takže uživatelé mohou snadno odesílat stylové, personalizované zprávy s atraktivní grafikou a fotografiemi. Poznámky (Notes) a úkoly (To Dos) pomáhají udržovat si pořádek v práci. Chovají se jako e-maily, které lze snadno vytvářet, ukládat jako koncepty, synchronizovat mezi několika počítači Mac a ukládat v inteligentních schránkách Smart Mailbox. Detektory dat automaticky rozpoznávají telefonní čísla, adresy a události, takže je lze několika klepnutími myší přidávat do adresáře nebo kalendáře iCal. Zabudovaná čtečka kanálů RSS doručuje uživatelům aktuální zprávy a nové příspěvky z oblíbených blogů přímo do jejich schránek.

Nový iChatiChat, nejsnáze použitelná videokonferenční aplikace na jakémkoli osobním počítači, nabízí v systému Leopard s funkcí iChat Theater ještě bohatší možnosti videokonverzace. Uživatelé mohou ve videokonferenci prezentovat fotografie, prezentace, videa a soubory nebo pomocí sdílení obrazovky na dálku sledovat a ovládat jiný počítač Mac. Mohou také využívat efekty aplikace Photo Booth pro zábavnou deformaci obrazu nebo v rámci videokonference využít libovolné pozadí.

Další nové vlastnosti systému Leopard:

 • Zdokonalené funkce rodičovské kontroly pomohou rodičům kontrolovat aktivity dětí na internetu pomocí automatické identifikace nevhodného obsahu na webových serverech, pomocí nastavení časových limitů a protokolů činnosti, jež jsou přístupné z jakéhokoli počítače Mac v domácí síti.
 • Uvedení kompletního nástroje Boot Camp, který byl dosud k dispozici pouze jako betaverze, a který umožňuje spustit Windows v počítačích Mac s procesory Intel.**
 • Funkce Web Clip umožňuje přenést jakoukoli část webové stránky na Dashboard jako živě aktualizovaný výstřižek webové stránky
 • Nové funkce programu Photo Booth, jež pomohou vytvořit animované ikony do programu iChat a připojit k fotografiím a videoklipům zábavné efekty a pozadí.
 • Vylepšený program Dictionary se zabudovanou encyklopedií Wikipedia, který dokáže pohotově zobrazit aktuální informace prakticky na jakékoli téma.
 • Nově aktualizovaná aplikace iCal, která umožňuje sesynchronizovat kalendáře více uživatelů najednou
 • Aktualizovaná verze programu Front Row, která umožňuje ještě snáz dovoluje hudbu nebo ovládat promítání filmů, televizních pořadů a fotografií v počítači Mac pomocí mimořádně jednoduchého ovládání Apple Remote.

Ceny a dostupnost

Systém Mac OS X v10.5 Leopard bude k dispozici v obchodech Apple a u autorizovaných prodejců Apple za doporučenou maloobchodní cenu 3610,- Kč za jednouživatelskou licenci. Licence pro pět uživatelů v jedné domácnosti Mac OS X Leopard Family Pack bude k dispozici za doporučenou maloobchodní cenu 5520,- Kč.

 
Design by Lukáš Banič poptopwall@azet.sk