Graphics world grafika, windows seven, wallpapery

Ako na priehľadnosť?

Minule sme si vraveli, ako vytvoriť animovaný gif pomocou programu PhotoFiltreStudio.  Dnes si povieme niečo o priehľadnosti, teda schopnosti obrázka, aby bolo cez neho vidieť, čo sa využíva napr. vo vizuálnych efektoch vista aero.  Aj toto budeme robiť pomocou PhotoFiltre, ktorý si môžete stiahnuť TU!


Otvorte si nový obrázok o veľkosti 800x30.  Vznikne Vám dlhý biely obdĺžnik, ktorý sa teraz budeme snažiť upravovať. 
Otvoríme si gradient (Tá modrobiela stužka v hornom panely) a ako obe farby zvolíme tú najtmavšiu šedú.  Je v úplne
pravom rohu.  Nastavíme opacity oboch farieb na 100% a vznikne nám tmavošedý trojuholník.  Túto obchôdzku som sem dal schválne,
aby sme sa naučili viac pracovať z PhotoFiltre. Teraz si označíme viac ako trištvrte obdĺžnika z hora.  Znova klikneme na gradient,
Tentokrát nastavíme mód monochromatic a ako farbu zvolíme bielu, opacity 60%. 
Pripomína Vám to niečo?  Možno ešte nie.  Teraz zospodu označíme polovicu obdĺžnika a celú tú spodnú polovicu premaľujeme
na maximálne šedú farbu, čo sme robili na začiatku.  Ak ste robili správne, vznikla Vám presne taká istá lišta,
aká sa nachádza vo windows vista.  Vo windows Vista si však môžete zvoliť ľubovoľnú farbu, preto  ak by ste chceli napr. zelenú, kliknite na hue variation a nastavte si ľubovoľnú farbu.  Práve  ste dokázali vytvoriť obrázok, na ktorom microsoft pracoval takú dlhú dobu. Dnes je tu však reč o priehľadnosti a nie o primitívnych lištách z visty.

V lepších verziách tohto operačného systému máte zabudovaný vzhľad aero s vizualizáciami.  Väčšinou ide o priehľadnosť, takže mi sa ideme teraz venovať tej ohnivšej stránke lišty. 
V hornom panely kliknite na image potom na mode  a nakoniec označte RBGA Alpha channel
Teraz si vezmite do ruky gumu, pressure označte niekde do polovice , radius dajte maximum, čo je 200 a najskôr kliknite na jednu polovicu a potom na druhú.  Vzýdu Vám z toho také malé štvorčeky, za ktorými bude vydno našu lištu.  Samozrejme, že je to len editorové označenie, v skutočnosti tam tie štvorčeky vôbec niesú. Malo by to vyzerať takto:

A ku koncu EŠTE JEDNO UPOZORNENIE! Keď to budete ukladať, nikdy nenastavujte formát jpeg, tenn totiž nepodporuje priehľadnosť.  Musí tam byť PNG!!!!!

Blahoželám.  Ak Vám to takto vyšlo, tak sa môžete pochváliť, že ste dokázali vytvoriť priesvitnú lištu a že ju môžete ľahko napasovať napr. do témy sony ericssonu prostredníctvom programu SE theme creator. 
Samozrejme, že toto je ešte len začiatok.  Nezabudnite našu stránku navštíviť aj nabudúce.  Ukážeme si rôzne triky s priehľadnosťou, ako vytvoriť niečo naozaj zaujímavé do sony ericssonu a potom budete môcť začať s priesvitnými témami vo svojom mobilnom telefóne sony ericsson. 

Každopádne, ak máte nejaké otázky, nezabudnite na môj kontakt:
poptopwall@azet.sk

 
Design by Lukáš Banič poptopwall@azet.sk